خدمات ما

امروزه هر موسسه و یا شرکتی و چه بسا هر کاربر اینترنتی ناگزیر از داشتن یک وب سایت و یا صفحه شخصی است و این نیاز بصورت روزافزون افزایش می یابد، اما در دنیایی با ابعاد مسئولیتی بسیار زیاد، افراد گهگاه برای راه اندازی یک وب سایت شخصی برای خود با مشکلات زیادی روبرو می باشند، البته همین مشکلات برای شرکت های کوچک که بدنبال راه اندازی یک وب سایت رسمی با هزینه کم هستند نیز به قوت خود باقی است. از جمله این مشکلات آنکه معمولا نیاز به فردی خواهد بود که تماما بر جزئیات دنیای وب تسلط کافی داشته باشد؛ همچنین هزینه های طراحی وب و یک مشاوره سودمند در این زمنیه چالش های بسیاری را برای صاحب وب سایت به همراه خواهد داشت. حال زمانیکه به کل مجموعه کاربران اینترنتی نظر می افکنیم، در میابیم که با ابعاد بسیار بزرگی از مشکلات برای کاربران عام مواجه هستیم، لذا با این نگاه و درک نیاز کاربران عام اینترنتی در طراحی خدمات میزبانی دقت عمل بسیار زیادی صورت پذیرفت و طرح کلی خدمات چندین بار، قبل و در حین اجرا مورد بازبینی قرار گرفت تا نهایت امکان در ساده سازی فرآیند آماده سازی یک وب سایت صورت پذیرد و این خدمات با نگاهی عمومی در اختیار کاربران قرار گیرد. البته این روند در ادامه ارائه خدمات نیز با ارئه ویرایش های بعدی میزبانی با همین جدیت دنبال می گردد، لذا در راستای تحقق همین هدف مطلب پیش روی، تقدیم می گردد تا مفهومی ساده را از کل این فرآیند در اختیار قرار دهد.

اجزاء شبکه اینترنت
در یک نگاه می توان ، شبکه جهانی اینترنت را به دو بخش کلی تقسیم نمود. نخست، خدمات دامنه و سپس خدمات هاست که در ادامه برای درک بهتر هرکدام را جداگانه معرفی می نمائیم.

دامنه ( Domain ) :
دامنه در واقع همان آدرس اینترنتی وب سایت های مختلفی است که شما در مرورگر اینترنتی خود وارد می نمائید و به کمک آن به صفحه اینترنتی مورد نظر هدایت می شوید، در بیان عامیانه دامنه به همان آدرس پستی منزل شما مشابه هست که برای رسیدن به مقصد باید از آن آدرس استفاده نمائید. بنابراین هر آدرس اینترنتی یا همان دامنه اینترنتی ( Domain ) در دنیای اینترنت منحصر به فرد بوده و تنها یک نفر یا یک موسسه مالکیت آن را بر عهده دارد. ثبت دامنه ها و مطابقت آنها با استانداردهای بین المللی بر عهده سازمان بین المللی ICON می باشد که در ایالات متحده آمریکا مستقر بوده و البته وظیفه ثبت دامنه از سوی آن به شرکت های خصوصی در سراسر جهان تفویض می گردد.

هاست یا میزبانی ( Host ) :
اما با مشخص شدن آدرس اینترنتی شما ، مخاطبین از طریق دامنه به اسکریپت ( script ) و فایل هایی که شما از پیش برای آنها آماده نموده اید و بر روی یک سرور هاست نموده اید هدایت می شوند. لذا خدمات هاست به معنای نگهداری فایل های وب سایت شما است که بازدید کننده در حین فرآیند مرور وب سایت آنها را بر روی کامپیوتر شخصی خود دانلود و مشاهده می نماید، در واقع اسکریپت هایی که عکس ها و متون یک وب سایت را نیز کنار هم می چینند نیز فرآیند مشابهی را طی می کنند به این ترتیب که پس از دانلود بر روی کامپیوتر شخص به وسیله مرورگر وب ( web browser ) پالایش و قابل نمایش می گردند. از همین روست که هر چه فاصله بین بازدید کننده تا محل هاست فایل ها و اسکریپت ها کوتاه تر باشد با سرعت بالاتری در بازشدن وب سایت روبرو خواهیم بود. به همین ترتیب با توجه به اینکه بیشتر مخاطبین وب سایت های شما احتمالا داخل ایران می باشند، در عموم موارد استفاده از موقعیت ایران در میزبانی ابری می تواند فواید زیادی را به همراه داشته باشد.

اسکریپت ( script ) :
نرم افزارهای تحت وب را اصطلاحا اسکریچت می نمائیم به این معنا که قالبیت بارگذاری بر روی یک صفحه وب را دارا می باشند. زبان های مختلفی برای این منظور وجود دارند اما از محبوب ترین آنها بایدبه زبان برنامه نویسی php که تحت لینوکس می باشد و زبان برنامه نویسی asp که تحت ویندوز می باشد اشاره نمائیم. لذا عموم اسکریپت های اینترنتی از این دو زبان برنامه نویسی استفاده می کنند.

وب سایت استاتیک ( static web site ) :
کلمه استاتیک به معنای غیر متجرک و ثابت می باشد و در مفهوم وب به آندسته از سایت هایی گفته می شود که اسکریپت آنها بسادگی قابل تغییر توسط مدیر وب سایت نبوده و نیازمند دانش وب ( html , php, asp ) می باشد و از همین رو تغییر در آنها با سختی و یا بعضا هرگز انجام نمی گیرد تا جای خود را به نسخه بعدی آن وب سایت بدهد. به همین جهت وب سایت های استاتیک را باید نسل گذشته و قدیمی وب دانست.

وب سایت داینامیک ( dynamic web site ) :
کلمه داینامیک به معنای متحرک می باشد و مطابق روند دنیای وب که مبتنی بر تغییر است وب سایت های داینامیک این ویژگی قابل اهمیت را برای صاحبان وب سایت ها فراهم نموده اند که تنها با میزان کمی از دانش وب به سادگی به اعمال تغییرات در وب سایت های خود بپردازند.سیستم مدیریت محتوا ( content management system  ) :سیستم های مدیریت محتوا یا همان cms که بیشتر در میان مخطابین شهرت دارد، مهمترین دلیل شکل گیری وب سایت های داینامیک محسوب می گردند. چرا که ظهور آنها دیگر گروه های طراحی وب زمان خود را صرف نوشتن یک سیستم وب از ابتدا نمی نمایند و تنها به ارتقا و بهبود و یا سفارشی سازی آن وب سایت مطابق با نیاز خود می نمایند، لذا بدین ترتیب بود که هزینه های طراحی وب و زمان ساخت یک وب سایت به شدت کاهش یافت و حتی موجب گردید که بسیاری از افراد با اطلاعات بسیار محدود بتوانند یک وب سایت شخصی به کمک این اسکریپت ها برای خود راه اندازی کنند که این خود یک انقلاب در تاریخ وب محسوب می گردد.

متن باز ( open source ) :
نقش نرم افزار های متن باز در گسترش دنیای وب بدون اغراق غیر قابل انکار است. ظهور سیستم های مدیریت محتوا متن باز همانند جوملا ( joomla ) ، وردپرس ( wordpress ) ، دروپال ( drupal ) ، پرستا شاپ ( prestashop ) ، مجنتو ( magento ) و بسیاری دیگر از نرم افزارهای متن باز سرعت ساخت و مدیرت یک وب سایت را تا حد بینظیری افزایش داد و بطوری که مشاهده می کنید، هر روزه صد ها افزونه با کاربردهای متنوع برای مرتفع نمودن نیاز های گوناگون مدیران وب سایت ها ارائه می گردند و با هدف مخاطب، مدیر وب سایت تنها بخش ناچیزی از هزینه های تولید آن را پرداخت می نماید.